Шиллер "Ода до радості"


9 клас
Тема уроку: Просвітницька ідея об’єднання людства в оді  Ф. Шиллера «До радості».
Пафос твору, який став гімном Євросоюзу

Мета уроку: допомогти учням виокремити просвітницькі ідеї свободи і справедливості в творі; поглибити поняття про оду як один із жанрів лірики; вдосконалювати вміння працювати в малих групах; виховувати оптимістичне світосприйняття, прагнення жити в мирі та злагоді з іншими народами, європейський світогляд

Обладнання: портрет Ф. Шиллера, матеріал для роботи в групах, відеоскрайбінг «Ода «До радості» Ф. Шиллера», фрагмент фіналу Дев’ятої симфонії Бетховена

Ключові компетентності:
Учень
усвідомлює зв’язок різних ознак культурного, соціального, технологічного розвитку людства (НЛ -1);
цінує спільну працю, громадянську ініціативу (НЛ -2).

Предметні компетентності:
розуміння визначення поняття «ода», його зв’язку із родовим поділом літератури;
уміння оцінювати художню вартість твору;
формування якостей творчого читача та розвиток читацького досвіду

Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма проведення: бінарний урок з елементами компаративного аналізу
                                                               Хід уроку
1.Мотивація діяльності на уроці

Читання уривку з повісті Е. Портер «Полліанна» (Замість очікуваної ляльки  героїня отримує від леді з Жіночої Допомоги  милиці; батько заспокоює доньку і навчає її грати в незвичайну  гру).
Запитання класу

Пригадайте, як називалася гра.
Що означає «грати в радість»?
Тобто, тобі сумно, хочеться плакати. А ти вдаєш, що тобі радісно.
Чи легко це?! Точка зору медиків, учених з цього приводу?
Чи можна назвати таке почуття природнім? щирим?
Коли, на вашу думку, почуття радості природне, тобто справжнє?

В Біблії понад 700 разів згадується, що сум – це гріх

2. Завдання:
створити  в робочих зошитах асоціативне гроно «Радість» та презентувати його.
3. Робота в групах з використанням матеріалу, накопиченого під час виконання вдома випереджувального завдання (робота зі  змістом біблійної легенди «Вавілонська вежа» та уривком з поеми Г. Лонгфелло «Пісня про Гайявату»)

I група                                                                                       II група
Чому Вавілонська вежа                                                                Що перемогло в уривку
 залишилась                                                                                  «Люлька миру»?   недобудованою?

4. Презентація напрацьованого в групах.
5. Слово вчителя -  «місток» до нової теми: необхідність взаєморозуміння, дружби, братання між народами.

6. Повідомлення теми та мети уроку.
    Коментар щодо форми проведення ( урок бінарний: зарубіжна література, історія
7. Актуалізація опорних знань
  
    Дати визначення доби Просвітництва.
    Назвіть основні ознаки доби.
    Як називалися діячі доби?
    Як просвітники сприймали світ? (оптимістично)
    Доберіть слово – антонім до слова «оптимізм»

 8.  Робота в мікрогрупах
      Завдання
   У робочих зошитах створити інформаційну протилежність

Оптимістичне                                                                     Песимістичне
світосприйняття                                                              світосприйняття

 9. Повторення знань з теорії літератури
 
   Назвати роди літератури.
   Які види лірики вам відомі? (лірична, ліро – епічна)
   Зазначити жанри ліричної поезії (вірш, ода).
   Дайте визначення жанру «ода».

10.  Робота над твором Ф. Шиллера.
  Виразне читання оди «До радості»(уривків,що стали гімном Євросоюзу).
  Висловлення  учнями суджень щодо твору.
  Визначення теми та ідеї оди.

11. Робота з підручником (с.44)
12.  Стисла бесіда
    Чому ода має таку назву?
    Які загальнолюдські настрої та сподівання передано автором?
    Які рядки є провідними, на вашу думку?
    До чого закликає автор?

13. Слово вчителя
      Афоризм «Краса врятує світ», без сумніву, актуальний в усі часи. Той, хто розуміє прекрасне, зможе повернутися до своєї природності. Адже ідея «природної людини»
була однією з провідних у світогляді діячів Просвітництва.
Просвітницька ідея   об’єднання людства в оді  Ф. Шиллера «До радості»,
пафос твору надихнули композитора Бетховена покласти оду на музику та
увести до складу завершальної частини знаменитої Дев’ятої симфонії. З 1993 року  твір став відомий як гімн Європейської Співдружності.

14. Коментар вчителя історії «ЄС: мета створення, завдання. Шлях України до Європейської Співдружності»

15. Перегляд відеоскрайбінгу « «Ода до радості» Ф.Шиллера» https://www.youtube.com/watch?v=WHh0VqxVhaU

16. Слухання фрагменту з музичного твору; з’ясування відчуттів, які вів  викликав.

17. Складання сенкану «Радість».

18.. Підсумки
   
      Мікрофон
   
    Сьогоднішній урок допоміг мені зрозуміти
 
    Ідея «Оди до радості» Ф.Шиллера» актуальна і сьогодні , тому що…
 

 19.. Завдання додому
  
    Підготуватися до контрольної роботи з теми «Література доби Просвітництва» (тестування)

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Сонет «Про коника та цвіркуна»

Тестові завдання для актуалізації опорних знань за змістом казки Оскара Уайльда «Хлопчик - зірка»