Сонет «Про коника та цвіркуна»


5 клас
Тема уроку: Джон Кітс – англійський поет. Сонет «Про коника та цвіркуна». Поетизація образу природи
Мета уроку: познайомити учнів з творчістю Джона Кітса, допомогти їм відкрити для себе красу поезії; формувати предметні та ключові компетентності учнів відповідно до Держстандарту  освіти; розвивати навички виразного читання та початкового аналізу поезії; виховувати естетику читацьких смаків, любов до природи
Обладнання: портрет Джона Кітса; презентація «Джон Кітс»; пейзажні замальовки; картинки «Коник», «Цвіркун»; картки для групової роботи та роботи в парах 
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Форма: інтегрований (зарубіжна література, англійська мова, музика,фізична культура)
Ключові компетентності:
1) спілкування державною мовою;
2) спілкування іноземними мовами;
3) уміння вчитись;
4) обізнаність та самовираження у сфері культури
5) екологічна грамотність                                                                                   

                                                                                           Епіграф
                                              Жити щасливо і жити в злагоді з природою – одне й те саме
                                                                                                                                       Сенека
                                                        Перебіг уроку
1.Актуалізація опорних знань («місток» до нової теми)
    Слово вчителя
  Ми завершили вивчення казки Оскара Уайльда. Хлопчик - зірка… Надзвичайно гарний. Але…
   Пригадайте, кого він скривдив (жебрачка, Кріт, Білочка,Коноплянка).
   До кого у героя не було жалю? (ні до людей, ні до братів наших менших).

Існує ланцюжок: Людина – Природа . Яким повинно бути наше ставлення до природи?

   Робота з епіграфом

Зверніть увагу на слова філософа Сенеки.
  
Віднайдіть слово, яким можна окреслити взаємини людини з природою (Злагода)

Де повинна бути злагода?
                                          ЗЛАГОДА
                   



                      в сім’ї          у державі        в природі

2. Робота згідно теми уроку
   
Літературознавча хвилинка

Сьогодні ми починаємо вивчення нового розділу «Природа і людина». Погортайте сторінки.
До якого роду літератури належать твори, які ми будемо вивчати? (Поезія)
Які роди літератури вам відомі?
Дайте визначення.
Чим відрізняються поезія і проза?
Продовжіть речення
             Автором поетичного твору є…(поет)
 Автором прозового твору є…(письменник)
 Автором драматичного твору є…(драматург)

 «Пошук інформації»
 
      Завдання: перегляньте  матеріал розділу 1та спробуйте визначити тему уроку.
                   Підказка  слова – паролі:  Коник, Цвіркун, Частокол,Стерня, Стодола, Доли, Сіножать

 Формулювання теми уроку та запис у робочих зошитах
Мотивація навчальної діяльності

            Джон Кітс – поет, для якого природа стала джерелом натхнення. На жаль, поет прожив недовго. Не дожив до свого 26 – ліття. Та, зрештою, він розповість вам про себе сам
                                                   (Перегляд презентації)

Робота з підручником: «Словник Мудрої Сови»
          (Поняття «епітет», «»метафора)
 Приклади : голосок ніжний, мелодійний (епітети)
хмаринка пливе,мчить(метафора); сніжне покривало(метафора)

Робота з картками «Знайди  та підкресли епітети»
№1 Сяйво дивовижне, сонячне, , казкове.
№2 Сніг пухнастий, білий, цукристий.
№3 Промінці веселі, грайливі,сонячні.
№4 Дощик  замріяний, весняний, таємничий

Введення поняття «Оригінал», «Переклад»
                                         
          Оригінал                                                                      Переклад
                                                                                                     
        авторський                                                            відтворення тексту
             твір                                                                      іншою мовою


Робота з поезією Джона Кітса  «Про коника та цвіркуна»
  

1). Введення поняття «сонет»
  
14- рядковий поетичний твір (2 чотиривірші, 2 тривірші), в якому йде мова про природу,кохання, наявні роздуми поета про життя
          
2). Читання поезії

1) оригінал   -    вчителем англійської мови

John Keats. On the Grasshopper and Cricket

The poetry of earth is never dead:
When all the birds are faint with the hot sun,
And hide in cooling trees, a voice will run
From hedge to hedge about the new-mown mead;
That is the Grasshopper's – he takes the lead
In summer luxury, – he has never done
With his delights; for when tired out with fun
He rests at ease beneath some pleasant weed.
The poetry of earth is ceasing never:
On a lone winter evening, when the frost
Has wrought a silence, from the stove there shrills
The Cricket's song, in warmth increasing ever,
And seems to one in drowsiness half lost,
The Grasshopper's among some grassy hills.

2) переклади (українською – В.Мисика, російською – С.Маршака) -  вчителем зарубіжної літератури
(«Скільки я знаю мов – стільки разів я людина»)

     3)                                                           Опис коника
 

                          Наукова стаття                                         Сонет Джона Кітса 

В чому різниця?

4).Запитання та завдання

1)      Чи сподобався вам твір?
2)      Які картини виникли у вашій уяві?
3)      Прочитайте поезію мовчки.
4)      На скільки частин можна умовно поділити сонет? (2)
5)      Як би ви умовно назвали кожну з частин? (1ч.- літо, 2ч.- зима )
6)       Виразно прочитайте кожну із частин вголос

Вчитель музики пропонує учням прослухати запис твору П. Чайковського «Пори року» з коротким попереднім коментарем


Робота - дослідження в групах (під супровід легкої  функціональної мелодії)

1.      Довести, що в першій частині показано картину спекотного літнього полудня.
2.      Довести, що в другій частині показана картина суворої зими.

Презентація напрацьованого


Фізкультхвилинка (вчитель фізвиховання)

Робота з художніми засобами

Епітети:  голосок «невтомний», мовчання «крижане».
Метафора: «поезія землі не вмре ніколи»,коник «веде довгий танок», «поезія землі не оніміє», «зима поля заковує».
Антитеза: літо – зима

Запитання

В яких рядках сонета Джон Кітс передає думку про вічний рух життя?

«поезія землі не вмре ніколи», «поезія землі не оніміє»

Адже влітку про життя нагадує невтомний голос коника. А взимку пісня цвіркуна немов стверджує: життя продовжується.
Саме тому «поезія землі не вмре ніколи», «поезія землі не оніміє».

Читаючи сонет, які саме рядки ви спробуєте виділити.

Повторне читання поезії учнями

3.      Складання сенкану «Життя».
4.      Прийом «Спілкування з автором»

Шановний містер Джон, я…
  
5.      Підсумки уроку


Сьогодні я дізнався(лася), що…
         Сьогодні я зрозумів (лася), що…

 Завдання додому
1)      виразне читання сонета;
2)      знати поняття «сонет»,«епітет», «»метафора;
3)      створити ілюстрацію до твору.

Коментарі

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Тестові завдання для актуалізації опорних знань за змістом казки Оскара Уайльда «Хлопчик - зірка»

Шиллер "Ода до радості"