Розробка уроку за поезією Марини Цвєтаєвої «Книжки в обкладинках червоних»

Тема уроку: «Мої ви друзі незрадливі» (вірш Марини Цвєтаєвої «Книжки в обкладинках червоних».Чарівний світ літератури та мистецтва у творі )



Мета уроку: поглибити знання учнів про поезію як простір для роздумів, спогадів, почуттів; розвивати вміння сприймати ліричний твір в цілому і зокрема, виразно й вдумливо читати його; виховувати вдумливого читача, здатного створити власний світ
улюблених героїв і образів та зрозуміти й відчути силу музичного мистецтва


Обладнання: портрет М. Цвєтаєвої, виставка улюблених книжок п'ятикласників, музичні фрагменти з творів Гріга, Шопена



                                       Хід уроку

Мотивація

  Сьогодні у нас працює виставка улюблених книжок з ваших   домашніх бібліотечок. Пропоную вам презентувати їх своїм однокласникам за зразком:
                        країна, автор, назва твору, герої

   (учні знайомлять присутніх з принесеними з дому книжками,
які увійшли до заздалегідь складеного ними переліку всіх, що є в
них вдома )

Слово вчителя

  Я рада, що вдома ви маєте книжки, читання яких приносить вам задоволення. Сьогодні ми познайомимось з твором, автор якого має в цьому плані спільне з вами. Але спочатку повторимо «абетку читача».  

Актуалізація опорних знань

        Ú Які роди літератури відомі вам?
         ÚЧим різняться поезія та проза?
        Ú Назвіть основний жанр поезії.
         ÚЩо зазвичай передає автор вірша?
            (власні роздуми, почуття, спогади. переживання)


Повідомлення теми, мети уроку


Засвоєння нових знань

 Робота з підручником (читання та обговорення статті про Марину  Цвєтаєву).

Слово вчителя

 З чотирьох років Марину вчили грі на роялі. Любов до музики передавала дівчинці мати. Вона грала твори Гайдна, Гріга, Шопена… Прекрасні, неповторні звуки переносили майбутню поетесу в чарівний світ. Разом з музикою в її життя непомітно
увійшли книжки.

           (тихо звучить музичний фрагмент з твору Е. Гріга)

Виразне читання вірша Цвєтаєвої «Книжки в обкладинках червоних» в оригіналі та в перекладі (можливі варіанти: вчитель читає оригінал, підготовлений учень переклад або ж навпаки)

З'ясування 1) первісного сприйняття поезії;
                     2) «вдалості» перекладу;
                     3)  розуміння та тлумачення незнайомих слів та понять
                        (раювання, Діоген, Принц і Жебрак)




Робота з текстом

         Ë Віднайти у вірші речі, звуки, події, з якими  лірична  героїня пов'язує своє дитинство.
      


            Звучить фрагмент з твору Шопена «Ноктюрн»
             
      

         Ë  Чому, на вашу думку, саме ця мелодія навіює спогади  про
дитинство?
         Ë  Яким ви уявляєте дім, що постає перед нами?
         Ë  Знайдіть  та прочитайте діалог матері та доньки. Про що він свідчить?
          Ë  Які книжки згадує героїня? Чому саме їх? (Це книги про дитинство).

           Ë  Ким є книги для неї? («Мої ви друзі незрадливі»)
Ë     Як ви розумієте означення «незрадливі»? Як називається
цей художній засіб? (епітет)
                              
Слово вчителя

      Цвєтаєва використовує у вірші кольорову гаму. Яку саме? Чому?

                                (Червоний, золотий)
* Червоний - символ вогнища, тепла, затишку. Це улюблені образи
поетеси.

*  Золотий – колір щастя, коли поруч мама, рідні і близькі люди.
    Коли поруч – «друзі незрадливі» в «обкладинках червоних».


Робота над виразним читанням вірша.


Підсумки уроку.
«Мікрофон»

   Мої «друзі незрадливі» - це…


Завдання додому

   Підготувати виразне читання поезії М. Цвєтаєвої.


                           

                           Методичний коментар

Це перший з двох уроків, відведених програмою на вивчення даного твору.

               
Розроблено Шевченко Тетяною Іванівною, 
вчителем зарубіжної літератури Несватківського НВК

                                           


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Тестові завдання для актуалізації опорних знань за змістом казки Оскара Уайльда «Хлопчик - зірка»

Сонет «Про коника та цвіркуна»

Шиллер "Ода до радості"