Оскар Уайльд «Хлопчик-Зірка»


5 клас
Тема уроку: Повернення втраченого (за казкою Оскара Уайльда «Хлопчик-Зірка»)
Мета уроку: поглибити знання учнів про казку «Хлопчик-Зірка» та її персонажів; розвивати вміння працювати з текстом та підтекстом художнього твору, робити власні висновки та узагальнення про героїв; виховувати віру в силу добра, розуміння справжньої краси та прагнення жити за законами гуманізму
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: портрет Оскара Уайльда, текст твору за підручником «Зарубіжна література. 5 клас», ілюстрації до казки «Хлопчик-Зірка», тематична добірка малюнків «Квіти», вітальні листівки для мам.

                                                       Епіграф
                                         Найглибше дивляться в серця
                                               людей очі, що найбільше плакали.
Еліза Ожешко
Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок
Завдання: пригадайте визначення понять «переклад» і «оригінал».
Якою мовою написано оригінал казки О.Уайльда? (Англійською)
          
Читання учнями початку казки (1-го абзацу)
-                     російською мовою
-                     українською мовою
-                     англійською мовою (читання заздалегідь підготовлено)
Висновок вчителя:  знання не однієї, а декількох мов дає можливість ознайомитись не тільки з оригіналом художнього твору, а й з різними його перекладами.

ІІ. Мотивація  навчальної діяльності
Квіти…Вони бентежать, хвилюють. У поетів  народжуються рядки, присвячені цим  дивам природи.
Заплющіть очі. Спробуйте уявити собі квітник. А на ньому посаджені дбайливими руками…
  
v    Які саме квіти ви побачили?
v    Хто їх може посадити? (Мама, бабуся…)
v    Які асоціації виникають у вашій уяві? (Гладіолуси, жоржини…)
v    Без яких квітів не уявляємо ми подвір’я в Україні? (Чорнобривці)

Оскар Уайльд – англієць. Все життя він прагнув поринути у світ справжньої Краси. Квіти для нього – це і є символ цієї Краси. Та життя набагато складніше. І стається так, що хтось з його героїв втрачає справжні життєві орієнтири, починає блукати манівцями. Так сталось з героєм казки – Хлопчиком-Зіркою.
ІІІ. Робота згідно теми уроку
Питання для бесіди
ü    Чому, на вашу думку, поява героя відбувається саме взимку?
ü    Які асоціації викликає у вас слово «зима»? (Холод, мороз, сніг, крига, Крижана Королева)
Завдання: скласти асоціативне гроно до поняття  «зима у людських стосунках»

   Слово вчителя
Раніше ми вже вели мову про підтекст у художньому творі. Так, це неявний прихований смисл тексту. Сьогодні продовжуємо вчитися шукати «підказки» автора нам, читачам.      Тобто, підтекст.
Питання класу
ü Що таке зірка?
ü Чому, на вашу думку,  герой з’являється саме взимку?
(поява хлопчика взимку – це підказка нам, читачам;автор немов хоче про щось попередити)
ü Про що саме?
(у стосунках з оточуючими людьми герою буде властиве саме непорозуміння, байдужість, холод,   відчуження )                         
ü Хлопчик –Зірка. Чому саме «Зірка»?
ü Що таке зірка? Які асоціації викликає у вас це слово?
Ø  Зірка на небі
  пряме значення
Ø Зірка пам’яті
Ø   Провідна зоря в житті
Ø  Зірка (знаменитість)
переносне значення
Всі значення мають спільне: яскраве, дивовижне, піднесене.
Як співвідносяться ці значення з героєм? (Зовні)
Завдання: знайдіть в тексті опис зовнішності хлопчика


(в зошитах учнів -  допоміжний матеріал-схема)              


Слово вчителя
 У казці О.Уайльд багато разів згадує слово «квітка». Чому?
Символом чого є квітка? Символом краси).
Чи відповідають слова «зірка», «квітка» героєві? (Зовні – так, але внутрішньо - ні)
Завдання
Знайти в тексті та прочитати про його стосунки з оточуючими.
Що нас, читачів, вражає?  (міркування учнів)
Що нас оточує в житті?


ТІ, ХТО ПОТРЕБУЮТЬ НАШОГО СПІВЧУТТЯ,  ДОПОМОГИ
Герой все це поступово втрачає
Хто потребував співчуття Хлопчика – зірки ?
v      Мати – старчиха в лахмітті;
v      Кріт
v      Коноплянка



Робота в групах: дослідження за словами - паролями

v       I група                       Кріт

v      II  група                    Коноплянка
Презентація напрацьованого
Робота з епізодам «Мама в лахмітті»(с.97 - 98)
Яким був шлях до повернення втраченого? (учні читають уривки з тексту)
ü    «І хлопчик-зірка зглянувся на бідне Зайченя…» - с.101
ü    «Дай мені монету, а то помру з голоду» - с.102
ü    «Віддай мені монету з червоного золота, а то я помру» - с.103
Ознаки повернення втраченого
    Допомагає Зайчику.
    Віддає монети прокаженому.
    Плаче.
    «…серце його стислося з туги» (тепер він відчуває, бачить серцем оточуючий світ).
Р а н і ш е
©                «кам’яне серце» - нічого не відчуває;
©                Знущається над Кротом (виколов йому очі) і Коноплянкою (пообривав їй крила).
Слово вчителя
 Окремо в казці О.Уайльд окреслює тему Матері .«Матір не вибирають» – каже народна мудрість. Хлопчику-зірці потрібно було повернути те, заради кого живе людина


Чи може мінятися нами ставлення до цієї жінки в залежності від того, якою вона є?
Виразне читання від «І по цих словах…» до «…Прийми ж своє дитя»
Завдання
Заповніть раніше підготовлені листівки словами, якими б ви хотіли висловити ставлення до своєї мами.
Презентація напрацьованого.
«Порада вчителя» (листівки можна показати вдома мамі, адже вона заслуговує прочитати щирі слова своєї дитини).
Підсумок уроку. Робота з епіграфом
ІV. Завдання додому
Підготуватися до написання власної казки  «Як Краса перемогла Зло»


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Тестові завдання для актуалізації опорних знань за змістом казки Оскара Уайльда «Хлопчик - зірка»

Сонет «Про коника та цвіркуна»

Шиллер "Ода до радості"